Powrót

Chore drogi żółciowe – najczęstsze objawy i sposoby zapobiegania

objawy i profilaktyka dróg żółciowych

Chore drogi żółciowe mogą dotknąć każdego z nas. Najczęściej występującą chorobą w obrębie dróg żółciowych jest kamica pęcherzyka żółciowego. Schorzenie to występuje u około 20% europejskiej populacji. Niestety, znacznie częściej diagnozuje się ją u kobiet niż mężczyzn. Jakie są objawy chorych dróg żółciowych i jak się przed nimi ustrzec? (1)

 

Kamica pęcherzyka żółciowego-przyczyny

Główną przyczyną powstawania kamicy pęcherzyka żółciowego są kamienie cholesterolowe. W ich skład wchodzi cholesterol, białka, jony nieorganiczne, a także barwniki żółciowe.

Schorzenie to znacznie częściej występuje u osób starszych, a największą grupę ryzyka stanowią kobiety. Przypadłość ta jest diagnozowana nawet 5 razy częściej u pań niż u panów.

Zachorowanie na kamicę żółciową diagnozuje się u blisko 18% osób po 40-tym roku życia i u aż połowy populacji powyżej 60-tki.

Wśród innych czynników ryzyka wymienia się:

  • cukrzycę,
  • otyłość,
  • czynniki genetyczne,
  • ciążę,
  • przebyte operacje dotyczące układu pokarmowego,
  • mukowiscydozę,
  • przewlekłe infekcje dróg żółciowych. (1)

 

Objawy kamicy pęcherzyka żółciowego

Niestety, notuje się przypadki, kiedy choroba nie daje żadnych symptomów. Wówczas pacjent nie wie nawet, że cierpi na kamicę żółciową.

Najczęstszym objawem schorzenia jest ostry, silny ból promieniujący w stronę barku lub okolicy międzyłopatkowej. To tak zwana kolka żółciowa, występująca u blisko 80% chorych. Może trwać nawet kilka godzin. Pojawia się przede wszystkim po dużym, tłustym posiłku. Ból spowodowany jest zablokowaniem przewodu pęcherzykowego.

Co ważne, kolce żółciowej mogą towarzyszyć również inne dolegliwości takie jak nadmierna potliwość, niepokój, a także nudności czy wymiotowanie żółcią.

Ponadto często występującym objawem kamicy pęcherzyka żółciowego jest odczuwanie goryczy w ustach.

Należy mieć świadomość, że kamica pęcherzyka żółciowego może prowadzić do poważnych powikłań. Wśród których warto wymienić zapalenie pęcherzyka żółciowego czy wodniaka żółciowego.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego poza ostrym bólem, objawia się podwyższoną temperaturą, dreszczami i sporadycznie występującym żółtym kolorem skóry. (1)

 

Sposoby zapobiegania kamicy pęcherzyka żółciowego

W profilaktyce chorób dróg żółciowych kluczową rolę odgrywa właściwa dieta. W związku z tym codzienne menu powinno obfitować w produkty wysokowęglowodanowe, a także ubogotłuszczowe. Dlatego z naszej lodówki powinny zniknąć tłuste gatunki mięs, majonez, smalec, margaryna. Należy spożywać około 5 posiłków w ciągu dnia. Ważne, aby nie były zbyt obfite, ponieważ obciąża to organizm.

Ponadto warto zmienić również sposób przyrządzania dań. Smażenie i pieczenie powinno zastąpić się gotowaniem lub duszeniem. Co więcej, zrezygnujmy z ostrych przypraw. Dieta powinna być również bogata w produkty zawierające spore ilości błonnika (kasze, makarony). Decydując się na produkty mleczne, wybierajmy te w wersji odtłuszczonej. (1)

 

Metody leczenia chorób dróg żółciowych

Jeśli zmagamy się z kolką żółciową, warto skonsultować się z lekarzem. Aby zmniejszyć dolegliwości można sięgnąć po leki dostępne bez recepty lub te zaordynowane. Najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Są to głównie paracetamol, metamizol, hioscyna czy drotaweryna. Najskuteczniejszą metodą leczenia kamicy żółciowej jest operacyjne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Wykonuje się je w sposób tradycyjny lub laparoskopowo. W trakcie operacji usuwa się cały pęcherzyk wraz ze złogami. W przypadku przeprowadzonej operacji należy liczyć się z możliwymi powikłaniami. Przede wszystkim mowa tu o wystąpieniu żółci w żołądku. Żółć produkowana w wątrobie zamiast do dwunastnicy zrzucana jest właśnie do żołądka. Zbyt duża ilość żółci w żołądku może prowadzić do poważnych stanów zapalnych.

Jeśli istnieją przeciwwskazania do leczenia chirurgicznego. Stosuje się długotrwałe leczenie farmakologiczne. Polega na podawaniu pacjentowi kwasu ursodeoksucholowego. Niestety, tego typu metody kuracji mają swoje wady. Kluczowym minusem tego sposobu eliminowania schorzenia jest czas (terapia trwa minimum 6 miesięcy) oraz duży odsetek nawrotów choroby (u blisko 66% chorych). Należy mieć świadomość, że z tej metody leczenia mogą korzystać tylko i wyłącznie chorzy, u których nie stwierdzono powikłań kamicy pęcherzykowej. (1,2)

 

  1. Małecka-Panas E, Daniel P. Kamica żółciowa https://gastrologia.mp.pl/choroby/pecherzyk/50809,kamica-zolciowa,1 Data dostępu: 08.03.2018 r.
  2. Przybylska-Feluś M. Co to jest żółć żołądkowa? https://gastrologia.mp.pl/lista/98967,co-to-jest-zolc-zoladkowa Data dostępu: 08.03.2018r.