Powrót

5 sygnałów, że trzeba zbadać poziom cholesterolu

Co świadczy o wysokim poziomie cholesterolu?

Cholesterol to niezbędny składnik naszego organizmu, który potrzebny jest do jego prawidłowego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać, że zbyt wysoki poziom cholesterolu jest szkodliwy, więc z największą uwagą trzeba obserwować, czy nasz organizm nie wysyła sygnałów ostrzegawczych o niewłaściwym poziomie cholesterolu.

Badanie cholesterolu to podstawa w każdym wieku!

By przekonać się, czy poziom cholesterolu w naszej krwi jest właściwy, należy wykonać proste badanie. Profil lipidowy – zwany również lipidogramem – jest badaniem, które pozwala określić stężenie cholesterolu LDL, HDL i trójglicerydów. Na ich podstawie można ocenić gospodarkę tłuszczową organizmu [1]. A to właśnie od niej zależy kondycja układu krążenia. Każde odchylenie od normy może być przyczyną miażdżycy, choroby wieńcowej, a nawet zawału serca czy udaru mózgu. O badaniu na poziom cholesterolu powinni pamiętać mężczyźni powyżej czterdziestego roku życia i kobiety powyżej pięćdziesiątego roku życia, osoby, u których rozpoznano chorobę sercowo-naczyniową, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, osoby otyłe, palące papierosy, a także ci, którzy posiadają w rodzinie osoby obciążone chorobami sercowo-naczyniowymi.

Żółte plamki wokół oczu

Gdy wokół oczu zaczną pojawiać się żółte plamki, należy niezwłocznie wykonać badania na poziom cholesterolu. Kępki żółte – bo tak nazywają się te żółte, grudkowe zmiany skórne – najczęściej występują na powiekach w pobliżu kąta wewnętrznego oka. Wykwity te są bardzo często symetryczne, mogą zajmować powierzchnię wszystkich czterech powiek, choć znacznie częściej pojawiają się w powiekach górnych niż dolnych [2]. Powstanie tych zmian związane jest z nadmiernym pochłanianiem tłuszczów przez komórki skóry wokół oczu. Tego rodzaju zmiany są wycinane chirurgicznie, a ich ponowne pojawienie się wiąże się z tym, czy po zabiegu udało się zmienić dietę i „odtłuścić” ją.

Zaburzenia erekcji i płodności

Kolejnym objawem podwyższonego poziomu cholesterolu mogą być problemy z erekcją oraz płodnością. Jak wynika z przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań, w których udział wzięło ponad czterysta par starających się o dziecko, kobiety, które miały podwyższony poziom cholesterolu znacznie później zaszły w ciążę niż panie, które miały cholesterol w normie. Podwyższony poziom cholesterolu utrudniał poczęcie również po stronie ojców – jakość nasienia u mężczyzn z podwyższonym cholesterolem była niższa niż w przypadku mężczyzn bez tego problemu [3].

Pogorszenie wzroku

Do objawów podwyższonego cholesterolu zalicza się również problemy ze wzrokiem. Cholesterol, odkładając się w tętnicach blaszek miażdżycowych, w każdej chwili może się oderwać od ścian naczyń krwionośnych i dostać się do siatkówki oka. To może prowadzić do uszkodzenia wzroku. Zatkanie tętnicy środkowej oka powoduje nagłe wyraźne osłabienie wzroku i ubytki w polu widzenia. Niestety, to może być przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń wzroku, a nawet jego całkowitej utraty [4].

Pogorszenie słuchu

Zbyt wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do przyspieszenia utraty słuchu i starczej głuchoty. Tego dowiedli naukowcy z australijskich ośrodków badawczych. Według nich spożywanie zbyt dużej ilości złego cholesterolu przyczynia się do osłabienia słuchu, które z wiekiem mogą prowadzić do całkowitej jego utraty. Naukowcy podkreślali istotę roli bogatej w dobroczynne tłuszcze. Jednocześnie należy unikać produktów, które są bogate w tłuszcze, które odkładają się w tętnicach i żyłach [5].

Problemy z pamięcią

Zbyt duża ilość cholesterolu w organizmie może przyczyniać się do tworzenia się złogów w mózgu, co w konsekwencji prowadzi do stopniowego zaniku jego tkanek. Może to skutkować pogorszeniem się pamięci, a w późnym wieku mogą pojawić się objawy demencji starczej, a nawet Alzhaimer.

 

  1. Musialik K, Pupek-Musialik D. Cholesterol frakcji LDL – nowe możliwości terapii – jak osiągnąć cel. Forum Zaburzeń Metabolicznych. 2010;1(1):1-11.
  2. Pogrzebielski A. Żółte plamki na powiekach – pytanie nadesłane do redakcji https://okulistyka.mp.pl/lista/61870,zolte-plamki-na-powiekach Dostęp: 22.04.2018
  3. Bock R. NIH study links high cholesterol levels to lower fertility https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-study-links-high-cholesterol-levels-lower-fertility Dostęp: 22.04.2018
  4. Suhr C. L. How Hypertension and High Cholesterol Harm the Eye https://www.reviewofoptometry.com/article/how-hypertension-and-high-cholesterol-harm-the-eye Dostęp: 22.04.2018
  5. Gopinath B, Flood V. M, Teber E. et al. Dietary Intake of Cholesterol Is Positively Associated and Use of Cholesterol-Lowering Medication Is Negatively Associated with Prevalent Age-Related Hearing Loss http://jn.nutrition.org/content/141/7/1355.full Dostęp: 22.04.2018