Powrót

Najczęstsze objawy chorób dróg żółciowych

Najczęstsze objawy chorób dróg żółciowych

Symptomy chorób dróg żółciowych mogą być bardzo zróżnicowane – od niespecyficznych, jak zmęczenie, spadek masy ciała i ogólne osłabienie (6). Wiele schorzeń dróg żółciowych rozwija się bezobjawowo nawet przez wiele lat. Z kolei inne – dają wyraźne sygnały, których nie należy bagatelizować. Jakie są najczęstsze objawy chorób pęcherzyka i dróg żółciowych?

Stres, szybkie tempo życia i niewłaściwa dieta sprzyjają rozwojowi chorób dróg żółciowych. Te czynniki sprawiają, że dolegliwości te dotykają coraz szerszej grupy osób. Szacuje się, że sama kamica żółciowa występuje u co piątego mieszkańca Europy Zachodniej, a wśród osób po 60. roku życia kamienie żółciowe stwierdza się u co drugiej osoby (1).

Choroby dotykają nie tylko dróg wyprowadzających żółć do przewodu pokarmowego, ale przede wszystkim lokalizują się w strukturze, jaką jest pęcherzyk żółciowy. Objawy chorób dróg żółciowych są różne – od bardzo niespecyficznych, przez co bywają mylone z innymi schorzeniami, aż po charakterystyczne, niekiedy zmuszające do natychmiastowego leczenia.

Jak objawia się kamica żółciowa?

Kamica pęcherzyka żółciowego przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Jest to choroba związana z gromadzeniem się kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym. Najczęstszym objawem kamicy pęcherzykowej jest kolka żółciowa. Jest to stan, w którym pojawia się nagły, ostry i bardzo silny ból w prawym nadbrzuszu, który może promieniować do prawego barku i do okolicy łopatek (1). Ten charakterystyczny objaw kamicy żółciowej pojawia się u ponad ¾ chorych i wynika z całkowitego lub częściowego zatkania przez kamienie drogi wypływu żółci z pęcherzyka.

Ataki kolki żółciowej pojawiają się co pewien czas (kilka tygodni lub nawet rok po pierwszym epizodzie bólowym) i trwają zwykle od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Dodatkowe, niespecyficzne objawy to: nadmierna potliwość, niepokój, nudności i wymioty (1). U 95% pacjentów kamicy pęcherzyka żółciowego towarzyszy kamica przewodowa.

Daje ona objawy podobne do kamicy pęcherzykowej. Oprócz kolki żółciowej są to: zażółcenie skóry i białkówek oczu, świąt skóry, odbarwienie stolca i ciemne zabarwienie moczu (gdy dochodzi do całkowitego zablokowania przepływu żółci przez drogi żółciowe) (3).

Przewlekłe i ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – objawy

Jeśli zatkanie przewodu żółciowego będzie się przedłużać, wówczas może dojść do rozwoju zapalenia pęcherzyka żółciowego, który może mieć charakter przewlekły lub ostry. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego objawia się nawracającymi atakami kolki żółciowej. Przemijające początkowo dolegliwości bólowe z czasem zmieniają się w stały ból w nadbrzuszu. Do innych objawów przewlekłego stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego zalicza się także: mdłości, częste odbijania, wzdęcia brzucha i niesmak (gorycz w ustach) (4).

W sytuacji, gdy dochodzi do ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, wówczas do symptomów kolki żółciowej dołączają także: gorączka i dreszcze, a w badaniach laboratoryjnych stan wysokiej leukocytozy (czyli dużej liczby białek krwinek).

Inne objawy związane z chorobami dróg żółciowych

Senność, utrata masy ciała, świąd skóry szczególnie uciążliwy w nocy, żółtaczka, uczucie bólu lub dyskomfortu w prawym nadbrzuszu – to najczęstsze objawy mogące świadczyć o pierwotnym stwardniającym zapaleniu dróg żółciowych (PSC) (5). Jeśli dołączają do tego: gorączka i dreszcze, nudności i wymioty oraz łatwa męczliwość wówczas należy rozważyć stan zapalenia pęcherzyka żółciowego lub nowotworu dróg żółciowych (1, 6).

U chorych czasami pojawiają się takie objawy, jak: żółć w żołądku i wymiotowanie żółcią. Symptomy te mają związek ze zjawiskiem cofania się treści pokarmowych z jelita do żołądka, co określane jest jako refluks żołądkowo-dwunastniczy (7). Jest to zjawisko wywołane przez zaburzenie motoryki w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

 

  1. Małecka-Panas E, Daniel P. Kamica żółciowa. Dostęp online: http://gastrologia.mp.pl/choroby/pecherzyk/50809,kamica-zolciowa Data dostępu: 14.02.2017
  2. Iwańczak K, Pytrus T. Budowa i funkcje pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych. Dostęp online: http://gastrologia.mp.pl/choroby/pecherzyk/50807,budowa-i-funkcje-pecherzyka-zolciowego-oraz-drog-zolciowych Data dostępu: 14.02.2017
  3. Małecka-Panas E, Daniel P. Kamica przewodowa. Dostęp online: http://gastrologia.mp.pl/choroby/pecherzyk/50813,kamica-przewodowa Data dostępu: 16.02.2017
  4. Mokrowiecka A. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego. Dostęp online: http://gastrologia.mp.pl/choroby/pecherzyk/73960,przewlekle-zapalenie-pecherzyka-zolciowego Data dostępu: 16.02.2017
  5. Małecka-Panas E, Daniel P. Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych. Dostęp online: http://gastrologia.mp.pl/choroby/pecherzyk/50816,pierwotne-stwardniajace-zapalenie-drog-zolciowych. Data dostępu: 16.02.2017
  6. Komorowski A. L. Nowotwory złośliwe dróg żółciowych. Dostęp online: http://onkologia.mp.pl/chorobynowotworowe/88257,nowotwory-zlosliwe-drog-zolciowych Data dostępu: 16.02.2017
  7. Romański K. Zarzucanie treści do żołądka i przełyku: problem u człowieka i zwierząt. Życie Weterynaryjne 2010;85(2):143-148.